Njemačka vlada objavila je u srijedu da se protivi bojkotu američkih proizvoda, signaliziravši potporu apelima izvoznika i uvoznika da se stiša napetost u transatlantskim odnosima i sačuvaju dobri rezultati u transatlantskoj robnoj razmjeni.
Američki predsjednik Donald Trump uzburkao je duhove carinama na uvoz robe iz zemalja širom svijeta i Europska komisija već je odlučila uzvratiti istom mjerom.
Bruxelles tako planira u travnju uvesti carine na američku robu u vrijednosti od 26 milijardi eura, uzvrativši na američke carine na uvoz čelika i aluminija. Plan obuhvaća aktiviranje suspendiranih carina na proizvode poput bourbon viskija, ali i nove namete na proizvode poput drugih vrsta alkoholnih pića, te šminke i eteričnih ulja.
Odluka je digla na noge europske proizvođače žestica i kozmetike, uz upozorenje udruge proizvođača žestica spiritsEurope i francuske udruge proizvođača kozmetike FEBEA, da ti europski sektori bilježe veliki višak u razmjeni sa SAD-om i sada im prijeti "ogromna opasnost" recipročnih američkih mjera.
EU je lani bilježila višak u razmjeni sa SAD-om od oko 197,6 milijardi eura, veći za 26 posto nego u 2023. godini, prema podacima europskog statističkog ureda iz veljače.
Zahlađenje američko-europskih odnosa pokrenulo je u međuvremenu val apela u Europi da se, po uzoru na Kanadu, američki proizvodi zamijene domaćim robnim markama pa je tako forum na društvenoj mreži Reddit "BuyFromEU" privukao 189.000 članova koji raspravljaju o europskim alternativama.
Njemačka je u srijedu poručila da se protivi bojkotu američkih proizvoda.
"Njemačka vlada zainteresirana je za dobre odnose sa SAD-om, uključujući i područje trgovine, i činimo sve što možemo kako bismo ih održali", rekao je novinarima glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit.
"Treba nam manje trgovinskih barijera, a ne više. Gledano iz te perspektive, ne slažemo se s takvim zahtjevima (za bojkotom - op. ur)", dodao je glasnogovornik.
Njemačka je lani zabilježila rekordni višak u robnoj razmjeni sa SAD-om, od 70 milijardi eura, pokazuju podaci njemačkog statističkog ureda Destatisa.
"Ne bismo trebali dodatno pogoršavati ionako složenu situaciju. Umjesto bojkota, carina i protucarina trebali bismo težiti dijalogu sa SAD-om o transatlantskim trgovinskim pitanjima u budućnosti", rekao je u srijedu predsjednik njemačke udruge uvoznika i izvoznika BGA Dirk Jandura.
Bojkot američkih proizvoda bio bi "pogrešan odgovor", na politička neslaganja i mogao bi pokrenuti spiralu, dodao je Jandura.
Njemački ministar financija Joerg Kukies otputovat će ovaj tjedan u Washington kako bi razgovarao s američkim kolegom Scottom Bessentom, podsjeća Reuters.