Skip to main content

Trump prijeti carinama na francuska vina kako bi Macrona naveo da se pridruži „Odboru za mir“

| Autor: RTV HB
  • Image
    v
    Foto:
    Fena

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump izjavio je kako će uvesti carinu od 200 posto na francuska vina i šampanjce, što je potez za koji tvrdi da će natjerati francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da se pridruži Trumpovoj inicijativi „Odbor za mir“, usmjerenoj na rješavanje globalnih sukoba.

Na pitanje novinara o Macronovoj izjavi da se neće pridružiti Odboru, Trump je upitao je li to doista rekao Macron, piše Reuters.

– Pa, nitko ga ne želi jer će uskoro ostati bez funkcije. Uvest ću carinu od 200 posto na njegova vina i šampanjce i on će se pridružiti, ali i ne mora – rekao je Trump.

Francuska namjerava odbiti poziv za pridruživanje inicijativi u ovoj fazi, rekao je u ponedjeljak izvor blizak Macronu.

Trump je prvotno predložio osnivanje Odbora za mir prošlog rujna, kada je najavio svoj plan za okončanje rata u Gazi. Međutim, poziv koji je prošlog tjedna upućen svjetskim čelnicima predviđa širu ulogu u okončanju globalnih sukoba.

Prema nacrtu povelje koju je američka administracija poslala u oko 60 zemalja, članice bi morale uplatiti milijardu dolara ako žele da njihovo članstvo traje dulje od tri godine, navodi se u dokumentu u koji je Reuters imao uvid. Vlade su u nedjelju oprezno reagirale na Trumpov poziv, a diplomati su upozorili da bi plan mogao naštetiti radu Ujedinjenih naroda.

Trump je u ponedjeljak također izjavio da je pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da bude član Odbora za mir.

Podijeli:

FacebookTwitterShare