Početkom srpnja u Mostaru bi se trebali sastati čelnici vladajućih stranaka kako bi pokušali deblokirati rad državne vlasti i postići dogovor oko državnog proračuna. Na dnevnom redu će se naći i zakoni koji su prioriteti Europske komisije u okviru proširenja EU.
Nakon burnog političkog razdoblja u BiH, sastanak 2. srpnja predstavlja priliku za smirivanje tenzija i rješavanje dugotrajnih pitanja. Ključno je usvajanje proračuna za 2024. godinu, ističe Milan Sitarski iz Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI).
"Nadam se da ulazimo u mirniju fazu političkog života gdje će vladati racionalnost. Proračun za ovu godinu mora biti usvojen jer trenutna situacija nije prihvatljiva", rekao je Sitarski za RTV HB.
Rješavanje proračunskih pitanja je od vitalne važnosti, a najveći izazov je raspodjela 750 do 800 milijuna maraka koji su zamrznuti zbog nejasnih koeficijenata raspodjele, naglašava u izjavi za RTV HB novinar Zoran Krešić.
"Bez dogovora o raspodjeli tih sredstava, predstavnici Republike Srpske neće podržati proračun, a bez proračuna nema ni sredstava iz Plana rasta Europske komisije", dodao je Krešić.
Dogovor oko tzv. europskih zakona je teško očekivati, posebno ako se u proces uključe strana veleposlanstva ili OHR. Postoje naznake da bi visoki predstavnik Christian Schmidt mogao nametnuti financiranje Ustavnog suda i VSTV-a, što bi moglo srušiti postignuti dogovor.
S približavanjem lokalnih izbora, političke teme s viših razina ponovno će dominirati. Nitko nije spreman popustiti po pitanju Izbornog zakona, Zakona o Ustavnom sudu i Zakona o sudovima.
"Početkom listopada svi će se htjeti kvalitetno pozicionirati u svom biračkom tijelu", zaključuje Sitarski.
Pred političkim liderima je težak zadatak postizanja dogovora prije godišnjih odmora i predizborne kampanje. Ako dogovor ne bude postignut na predstojećem sastanku, Bosna i Hercegovina će izgubiti nekoliko mjeseci.