Skip to main content

Borilačke vještine kao samoobrana, a ne napad

| Autor: RTV HB
  • Image
    orilacke

Borilački sportovi trebaju služiti razvoju discipline, empatije i samopouzdanja kod djece, a ne postati sredstvo fizičkog obračuna, poruka je trenera i stručnjaka nakon što je slučaj vršnjačkog nasilja u Mostaru otvorio pitanje moguće zloupotrebe borilačkih vještina među mladima.

Naime, u nedavnom incidentu na mostarskoj Staklenoj banci sudjelovala je maloljetna sportašica koja poznaje borilačke vještine, što je izazvalo zabrinutost javnosti. Iako ovo nije prvi takav slučaj, trener juda Darian Faletar naglašava kako treneri redovito rade na odgoju mladih sportaša u duhu poštovanja i nenasilja.

„Cilj borilačkih sportova je razviti empatiju prema slabijima, a ne koristiti stečena znanja za napad“, istaknuo je Faletar, dodajući da se kod djece sve češće uočava nedostatak suosjećanja.

Mateo Ćavar, bivši karatist, a danas trener i nastavnik tjelesne i zdravstvene kulture, podsjeća kako su među djecom uvijek postojale nesuglasice, no one su ranije bile manje ozbiljne. Upozorava da su treneri ti koji moraju biti uzor i svojim ponašanjem ukazivati na vrijednosti sporta.

Osim trenera, važnu ulogu imaju i roditelji te prosvjetni djelatnici. Zajedničkim djelovanjem moguće je prevenirati zloupotrebu borilačkih vještina i istaknuti njihovu pravu svrhu – izgradnju karaktera, samopouzdanja i obrambenih vještina, a ne sredstvo nasilja.

Podjeli:

FacebookTwitterShare