Skip to main content

Dok zbrajamo štetu, ekonomske posljedice nam tek stižu

| Autor: RTV HB
  • Image
    za stete

I dalje se zbrajaju velike štete nakon prirodne katastrofe u Središnjoj Bosni i sjevernom dijelu Hercegovine. Magistralna cesta M.17 nakon urušavanja je privremeno sanirana i u idućim danima bi nakon pronalaska svih nestalih trebala biti u potpunosti puštena u promet. Ali promet će biti znatno usporeniji i pojedine kompanije već trpe značajne gubitke.

"Ako uzmemo u obzir činjenicu da smo imali dnevno prema nekim bazama projekcija oko 2.000 kamiona, teretnjaka na tim potezima, možemo vidjeti da će taj promet definitivno biti usporen. I koristeći alternativne pravce to dosta usporava te logističke lance i naravno to se sve održava i na trpljenje šteta i gubitaka određenim kompanijama", kazala je za RTV HB Mia Glamuzina, direktorica sektora za ekonomske i pravne poslove gospodarske komore FBiH.

"Svi alternativni pravci iziskuju dodatnog novca. Osim povećanja troškova prijevoza, tu je i vrijeme, sigurnost je ugrožena i to su neke najznačajnije posljedice. Kada je u pitanju procjena šteta, koje su se dogodile u zahvaćenim područjima ovom katastrofom, jako je teško u ovom trenutku, odnosno još je rano za procjenu štete", kazao je Vjekoslav Vuković.

Međutim, šteta zbog prekida željezničkog prometa je puno teža za nadoknaditi. Dnevni gubici kreću se oko 280.000 maraka i tako će biti i kroz idućih nekoliko mjeseci, a možda i više. Stoga se čitav prijevoz robe umjesto vagonima, odvija teretnim kamionima. Javno poduzeće "Željeznice" radi na sanaciji pruge na području Jablanice, ali za kritične dijelove ne mogu naći sami rješenje.

"Štete su na nekih 17 kilometara željeznice. Željeznica je žila kucavica Federacije kada je u pitanju gospodarski razvoj, poglavito vezano uz prijevoz roba. Željeznički prijevoz je u potpunosti u prekidu. Naravno, tu utječe i na sve ostale gospodarske subjekte koji prevoze robu ovim putem. Zasigurno će biti povećani troškovi transporta, prekinuti lanci opskrbe i tražit će se neki alternativni pravci", kazala je Glamuzina. 

"Samo jedan podatak, a to je da smo znali imati na mjesečnoj bazi oko 3.000 vagona različitih roba, posebno rasutih tereta nosivosti od 50 do 70 tona. Na razini godine to je negdje oko 3 milijuna tona prebačenih od sjevera zemlje ka Luci Ploče. Ti gubici su već evidentni, jako teško će biti nadoknaditi bilo kakvim alternativnim pravcima kretana svih tih roba", kazao je Vuković.

Jedna od posljedica bit će i otežana opskrba robe kako kroz BiH, tako i iz BiH prema inozemstvu.

"Gledat ćemo što se zapravo događa s proglašavanjem elementarne nepogode na teritoriju cijele BiH, ne samo na razini općina, kako bi Vanjskotrgovinska komora pristupila izradi dokumenata kada je u pitanju viša sila. Kako onda kompanije ne bi trpjele posljedice u smislu nekih penala zbog kašanjenja isporuke robe po pitanju uvoza i izvoza u BiH".

Posljedica svega navedenog mogla bi biti drastična poskupljenja na policama roba u trgovinama u idućim mjesecima. O konkretnim brojkama je još uvijek rano spekulirati, no, dobra vijest je kako je bankarski sektor uvodi određene mjere zaštite za fizička i pravna lica, a jedna od njih je i mogućnost odgode u otplati kreditnih obveza.

Podjeli:

FacebookTwitterShare