Skip to main content

Incidenti među mladima, lažne dojave o bombama u školama, vršnjačko nasilje...

| Autor: RTV HB
  • Image
    skola

Posljednjih tjedana zabilježen je porast lažnih dojava o bombama u školama širom Bosne i Hercegovine, s posebnim naglaskom na Sarajevo. Ove dojave, uglavnom povezane s maloljetnicima, unose nemir među učenike, roditelje i školsku zajednicu, a policija je već poduzela mjere protiv osumnjičenih učenika. Stručnjaci upozoravaju na ozbiljnost situacije i potrebu za odgovornijim pristupom.

Jedan od ozbiljnijih incidenata dogodio se ispred Srednje škole metalskih zanimanja u Sarajevu, gdje je iz vatrenog oružja ranjen učenik. Mladić koji je pucao nije učenik te škole, ali je prema saznanjima sukob s ranjenim učenikom postojao od ranije. Na sreću, ranjeni učenik je u stabilnom stanju. "Ranjavanje našeg učenika nitko nije mogao predvidjeti. Na snimkama se jasno vidi kako se sve odvilo u tri sekunde", kazala je ravnateljica Srednje škole metalskih zanimanja Sarajevo, Irma Behlulović.

Ravnatelj Srednje strojarske tehničke škole Sarajevo, Faruk Čupović, pojasnio je da je osumnjičeni učenik njihove škole te da do sada nije bilo prijavljenih neprihvatljivih ponašanja. "Prema informacijama drugih učenika, učenik koji je osumnjičen pohađa našu školu, no u evidenciji nemamo prijavljenih problema s njegovim ponašanjem", izjavio je Čupović.

Lažne dojave o bombama svakodnevna prijetnja

Uz incidente s vatrenim oružjem, Sarajevo se suočava i s gotovo svakodnevnim lažnim dojavama o bombama u školama. U proteklih deset dana policija je evidentirala više od 200 takvih dojava. Istražitelji su uspjeli identificirati nekoliko maloljetnih dojavljivača, a doznaje se da se učenici međusobno dogovaraju da šalju dojave školama u različitim dijelovima zemlje. "Dojave su se razmjenjivale između učenika iz različitih županija i država, što dodatno komplicira situaciju", kazao je istražitelj Federalne uprave policije, Saša Petrović, dodajući da maloljetnici za takve dojave dobivaju sitne iznose novca.

Petrović je također upozorio da roditelji moraju biti svjesni kaznene odgovornosti zbog maloljetničkih djela. "Neki su učenici te dojave činili za dva do dvadeset maraka, a u nekim slučajevima čak i za fotografije, što je posebno zabrinjavajuće", dodao je Petrović.

Nasilje i izgredi među mladima

Osim lažnih dojava o bombama, u Grudama je nedavno zabilježen slučaj u kojem je maloljetnik bacio suzavac u srednju školu, što je izazvalo ozbiljnu reakciju policije. 

Glasnogovornica MUP-a ŽZH, Mila Ćavar, potvrdila je da je roditelju maloljetnog počinitelja uručen prekršajni nalog u skladu sa zakonom. Ovakvi događaji sve više opterećuju policijske i pravosudne institucije, ali i roditelje koji snose odgovornost za ponašanje svoje djece.

Uzroci problema i uloga roditelja

Psiholozi upozoravaju da su uzroci ovih incidenata višestruki. Prema mišljenju psihologa dr. sc. Marka Romića, specijalista traumatske psihologije, glavni razlog za ovakvo ponašanje leži u neadekvatnom obiteljskom odgoju i disfunkcionalnim obiteljima. 

"Mnoge obitelji teško zadovoljavaju osnovne potrebe djece, a poštovanje prema nastavnicima i učiteljima danas je gotovo iščezlo", rekao je Romić za RTV Herceg-Bosne, ističući da su autoriteti u školama izgubili svoju važnost u očima učenika.

Masovna pojava lažnih dojava o bombama, fizičko nasilje i drugi izgredi među mladima pokazuju, kažu stručnjaci, da je odgojna uloga ulice postala dominantnija od obiteljskog utjecaja. Roditelji su ključni za prevenciju ovakvog ponašanja, ali mnogi, nažalost, gube kontrolu nad svojim djecom, što je vidljivo iz ovih primjera.

Podjeli:

FacebookTwitterShare