Skip to main content

Rana intervencija kao temelj zdravog razvoja djece

| Autor: RTV HB
  • Image
    rana intervencija

U Mostaru je održan seminar posvećen ranoj intervenciji, ključnom konceptu koji doprinosi unaprjeđenju razvoja djece s neurološkim odstupanjima. Ovaj trodnevni događaj okupio je stručnjake, roditelje i studente, pružajući im priliku da razmijene znanja i iskustva.

Rana intervencija uključuje raznovrsne socijalne, savjetodavne i terapijske usluge usmjerene na djecu do tri, a najdulje do sedam godina života, kako bi se osigurao njihov optimalan razvoj. Cilj je prepoznati rizike i spriječiti daljnja oštećenja. "Važno nam je prevenirati moguća oštećenja i omogućiti svakom djetetu rast u maksimalnim mogućnostima," kazala je dr. Ines Mlinarević-Polić, pedijatar specijalist neuropedijatrije.

Iako rana intervencija nije novi koncept, postoji potreba za uvođenjem modernih metoda u praksi. Tatjana Pejić-Planinić, magistra logopedije, istaknula je važnost da roditelji dobiju adekvatnu podršku kako bi ove metode mogli lako prilagoditi i primijeniti u svom domu. "Cilj je osigurati da obitelji djece s poremećajima dobiju maksimalnu podršku za suočavanje s poteškoćama," dodala je Pejić-Planinić.

Poticanje institucionalne podrške

Uvođenje programa rane intervencije u našu sredinu napreduje, ali i dalje je potrebno dodatno jačanje. "Imamo prve korake, ali apeliram na ustanove da se aktivnije uključe u provođenje ovih programa," istaknula je Mlinarević-Polić.

Roditelji su središnji članovi tima u procesu rane intervencije. Stručnjaci pružaju podršku, no roditelji su ti koji aktivno sudjeluju i primjenjuju strategije u svakodnevnom životu. "Roditelji su nositelji rane intervencije, dok stručnjaci podržavaju, educiraju i pomažu djetetu i obitelji da ostvare maksimum," zaključila je Pejić-Planinić.

Seminar je bio namijenjen stručnjacima, roditeljima i studentima, a organizatori su istaknuli važnost suradnje svih uključenih. "Ovaj seminar je namijenjen stručnjacima edukacijsko-rehabilitacijskog profila, roditeljima i zdravstvenim radnicima," izjavio je Miroslav Vračević, predsjednik Društva SERP Hercegovine.

Seminar je potvrdio ključnu ulogu rane intervencije u zdravom razvoju djece, naglašavajući važnost suradnje stručnjaka, roditelja i institucija u stvaranju poticajnog okruženja za svako dijete.

Podjeli:

FacebookTwitterShare