Međugorje je prošle godinu imalo rekordnu sezonu, a ove godine očekuje se još veći broj gostiju i hodočasnika, ponajviše zahvaljujući odluci "Nihil obstat" iz Vatikana, koja znači da nema prepreka za organizirane dolaske hodočasnika.
Direktor Turističke zajednice (TZ) Općine Čitluk Ante Kozina u razgovoru za Fenu ukratko se osvrnuo na prošlu sezonu.
- Godine 2024. smo napokon imali jednu 'normalnu sezonu', stabiliziralo se turističko tržište i događanja u svijetu - izjavio je Kozina, dodavši da su prošle godine imali rekordnu sezonu što se tiče posjećenosti.
U Međugorju očekuju još bolju 2025. godinu.
- Nalazimo se u vremenu korizme i pripreme za Uskrs, kada zapravo počinje prava sezona koja traje do početka studenoga, točnije do blagdana Svih Svetih. Prema našim očekivanjima i onome prema punjenju po bookingu, ova sezona bi trebala nadmašiti prošlu – potvrdio je.
Rekordnoj sezoni bi trebala uvelike pripomoći i pozitivna odluka iz Vatikana iz rujna prošle godine.
- Očekujemo veći broj dolazaka hodočasnika, poglavito zbog toga što je Sveta stolica udijelila Međugorju status 'Nihil obstat', status koji kaže da nema zabrane organiziranih dolazaka hodočasnika. Naglasio bih da je 2025. godina jubilarna godina, tako da svi hodočasnički putevi ove godine vode u Rim, a mnogi hodočasnici će nakon tog hodočašća nastaviti svoj put po raznim svetištima po Europi, a brojni će posjetiti i Međugorje – smatra Kozina.
Međugorju, a i samoj Hercegovini, smiješi se još veći broj gostiju zbog bolje povezanosti Zračne luke Mostar s brojnim destinacijama.
Po riječima direktora Turističke zajednice Općine Čitluk, Zračna luka Mostar je uvođenjem brojnih letova znatno olakšala dolazak turista i hodočasnika u Međugorje.
Kaže da ih posebno veseli uvođenje brojnih linija prema Italiji, koja je za sve u Međugorju jako važna zemlja i tržište.
Osim brojnih gostiju iz susjedne Hrvatske, Kozina je potvrdio kako očekuju veći broj gostiju iz zapadne Europe.
- Trenutno u Međugorju imamo manje grupe hodočasnika većinom iz zapadne Europe. To su Talijani, Francuzi, Irci, imamo i goste iz Poljske i Ukrajine, kao i grupe iz SAD-a. Pošto se situacija u svijetu i na turističkom tržištu malo stabilizirala, ove godine očekujemo znatno veći broj dolazaka iz zemalja zapadne Europe, što nas naročito veseli. Također, očekujemo i hodočasnike iz Južne Amerike i Afrike – nabraja Kozina.
Turistička zajednica Općine Čitluk i rad na promociji Međugorja i Brotnja
Osnivanjem Turističke zajednice Čitluk, upravljanje destinacijom postalo je strukturiranije i učinkovitije. Relativno nedavno osnovana TZ od početka je krenula sa brojnim aktivnostima.
- Izdvojio bih nastup na turističkom sajmu u Beogradu na kojem smo nastupili kao TZ HNŽ-a, imali smo odličan nastup gdje je vladalo veliko zanimanje za našu destinaciju. Također, kao aktivnost i kapitalnih projekata za našu destinaciju naglasio bih brošuru, tj. turistički vodič, sa sadržajima u Općini Čitluk – potvrdio je Kozina.
Riječ je o baznoj brošuri u kojoj su objedinjeni vjerski, vinski, sportski i etno turizam, kao i brojne manifestacije. Tiskana je na hrvatskom i engleskom jeziku, a uskoro izlaze brošure na talijanskom i poljskom jeziku.
Među projektima realiziranim u protekloj godini ističe se postavljanje info-tabli na ključnim lokacijama Međugorja – Plavi križ, Križevac i Brdo ukazanja, a ove godine u planu su i drugi brojni projekti.
- Nedavno smo završili snimanje promotivnog videa za Općinu Čitluk i vjerujem da će taj video, kad ugleda svjetlo dana na Mostarskom sajmu, sigurno biti jedan veliki hit – kazao je Kozina.
Podsjetio je kako je Brotnjo najveće vinogorje u BiH, a uvelike se radi i na promociji tog "turističkog aduta" ove hercegovačke općine.
- U planu je da ove godine napravimo jednu brošuru vezanu isključivo za vinski turizam. Na području Brotnja imamo registrirano 20-ak vinarija, koje više nisu samo vinarije nego su to kušaonice, restorani i mali moteli. Možemo reći da se ta grana turizma jako dobro razvija – zaključio je Kozina.