Skip to main content

Kordić odgovorio Dedoviću: Postoji li za muftiju Mostar nakon 1878. godine?

| Autor: RTV HB
  • Image
    Ahhaha
    Foto:
    Mario Kordić i Salem ef. Dedović

Gradonačelnik Grada Mostara, dr. Mario Kordić, reagirao je na izjave mostarskog muftije Salema ef. Dedovića, optužujući ga za iznošenje neistina i podizanje međunacionalnih tenzija.

Kordić je u svojoj reakciji izrazio zabrinutost zbog, kako tvrdi, očite političke konotacije muftijine izjave, te je pozvao nadležne institucije da istraže moguće sudjelovanje vjerskog čelnika u političkoj kampanji Stranke demokratske akcije.

"Muftija Dedović u svojoj reakciji iznosi tezu kako za mene ne postoji Mostar prije 1993. godine. Koristeći njegovu logiku, i ja bih se mogao zapitati postoji li za muftiju Dedovića Mostar nakon 1878. godine, ili barem nakon 1884. godine. Naime, od spomenute 1884. godine vode se zemljišne knjige u Mostaru. U tim se knjigama gradska parcela na kojoj muftija Dedović želi graditi 'Mevlanu' nikad i nigdje ne naziva 'Lakišića harem' niti se u svojstvu vlasnika ili posjednika parcele navodi Islamska zajednica," rekao je Kordić.

Gradonačelnik je zatim postavio jednostavno pitanje: "Temeljem kojeg dokumenta, zakona ili pravnog propisa tvrdi da bi spomenuta parcela trebala pripasti Islamskoj zajednici?"

Kordić je naglasio kako je politika koju provodi kao gradonačelnik tolerantna, uključiva i otvorena, te kako Grad Mostar u gotovo svim segmentima sve bolje funkcionira i napreduje. Također je pozvao muftiju Dedovića da prestane s pritiscima na gradske i sudske institucije, kao i na službenike Gradske uprave.

"Stoga, kao gradonačelnik, u svojim različitostima jedinstvenog grada Mostara, pozivam uvaženog muftiju Dedovića da prestane s mobingom prema gradskim i sudskim institucijama te tijelima i službenicima Gradske uprave," zaključio je Kordić.

Podsjećamo, gradonačelnik Mostara Mario Kordić je gostujući u Dnevniku RTV Herceg-Bosne 11. srpnja kazao da mostarski muftija Dedović podiže vjerske i nacionalne tenzije tvrdnjom da križ na mostarskom brdu Hum nije simbol kršćanstva i kršćanske etike nego politički, hegemonijski simbol da na tom prostoru postoji samo jedan narod.

Kordić je također kazao da se "Interkulturalni centar Mevlana" na čijoj izgradnji najviše inzistira upravo muftija, neće graditi na gradskom zemljištu u središnjoj zoni.

-'Mevlana' se ni u kom slučaju neće graditi na onom području jer se radi o gradskom zemljištu koje se ni u kakvom kontekstu ne može dovesti u vezu s Islamskom zajednicom," kazao je Kordić u Dnevniku RTV HB, pojašnjavajući da spomenuti lokalitet nije predviđen za izgradnju objekata takve vrste. Dodao je da se moraju poštovati zakoni ove države, uredbe i odluke koje donosi Grad Mostar te da će 'Mevlana' dobiti potporu gradske uprave onoga trenutka kada formalno-pravni uvjeti budu zadovoljeni.

Upravo je  Kordićevo gostovanje u našem Dnevniku izazvalo  reakciju Muftijstva mostarskog na čelu s Dedovićem koje se oglasilo preko Muslimanske informativne novinske agencije (MINA) kazavši da "Kordić nije osoba koja će odlučivati o mjeri prava muslimana Bošnjaka u Mostaru".

„Nažalost, sudeći prema posljednjim javnim istupima aktualnog mostarskog gradonačelnika, za Marija Kordića, izgleda, ne postoji Mostar prije 1993. godine. Zato po njemu u Mostaru nema mjesta ni za Lakišića harem, ni za harem Kantarevac, kao ni za sve druge vakufske lokalitete koji svjedoče o nekadašnjem Mostaru, a nalaze se zapadno od rijeke Neretve“, kaže se u priopćenju Muftijstva mostarskog.

Podjeli:

FacebookTwitterShare